Treść dokumentu
A.W., Ł.W., G.E. pismem z dnia [...] sierpnia 2026 r. złożyli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] lipca 2026 r., Nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie 6 budynków mieszkalnych jednorodzinnych wraz z infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu oraz budowa drogi wewnętrznej na terenie działek nr [...] położonych w [...].
W skardze skarżący zawarli wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji.
Na podstawie zarządzenia z dnia 2 września 2026 r. skarżący G.E. został wezwany m.in. do uiszczenia wpisu od skargi w kwocie 500 zł, w terminie 7 dni od doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.
Jak wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru (k. 65 akt sprawy), odpis zarządzenia został doręczony skarżącemu G.E., pod adresem wskazanym w skardze, do rąk dorosłego domownika, w dniu 9 września 2026 r.
W wyznaczonym terminie skarżący nie uiścił należnego wpisu sądowego.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje: Skarga G.E. podlega odrzuceniu.
Postępowanie sądowoadministracyjne może toczyć się wyłącznie na podstawie skutecznie wniesionej skargi.
Stosownie do treści art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r.
Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.
Dz.
U. z 2026 r. poz. 143 ze zm., dalej p.p.s.a.), Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata.
W myśl art. 212 § 1 p.p.s.a. opłatą sądową jest wpis sądowy od skargi.
W sytuacji, gdy skarga nie zawiera wpisu sądowego, strona wnosząca skargę powinna na wezwanie Sądu w terminie siedmiu dni uiścić wskazaną przez Sąd kwotę.
Zaniedbanie tegoż obowiązku skutkuje obligatoryjnym odrzuceniem skargi, o czym stanowi art. 220 § 3 p.p.s.a.
Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru (k. 65 akt sprawy) wynika, iż przesyłka zawierająca odpis zarządzenia wzywającego skarżącego G.E. do uiszczenia wpisu sądowego, została prawidłowo doręczona dnia 9 września 2026 r. w trybie przewidzianym w art. 72 § 1 p.p.s.a., odebrał ją dorosły domownik.
Stosownie do treści art. 72 § 1 p.p.s.a., jeżeli doręczający nie zastanie adresata w mieszkaniu, może doręczyć pismo dorosłemu domownikowi, a gdyby go nie było -administracji domu lub dozorcy, jeżeli osoby te nie mają sprzecznych interesów w sprawie i podjęły się oddania mu pisma.
Termin do wykonania zarządzenia upłynął zatem bezskutecznie z dniem 16 września 2026 r. (środa).
Z dokonanych przez Sąd ustaleń wynika, że w wyznaczonym terminie wpis sądowy w wysokości wskazanej w zarządzeniu nie został przez skarżącego G.E. uiszczony.
W tym stanie rzeczy Sąd na podstawie art. 220 § 1 i § 3 p.p.s.a. postanowił, jak w pkt 1 sentencji.